Anvers Konsolosumuz ve Müşavirimiz Hamme'de Vatandaş ile Bir Araya Geldi. - Aktif TV - Avrupa'nın Türkçe televizyon kanalı

Anvers Konsolosumuz ve Müşavirimiz Hamme’de Vatandaş ile Bir Araya Geldi.

TÜRKİYE Cumhuriyeti Anvers Başkonsolosu Metin ERGİN, Büyükelçilik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali SANDAL ile birlikte Hamme
Yunus Emre Camii Lokalinde “Konsolosluk işleyişi ve bazı kanunlar ile Sosyal Güvenlik ve Türkiye’de Emeklilik Şartları” konularında bilgilendirmelerde bulundular.

12 Ocak 2019 Cumartesi günü saat 14.00 ile 18.00 saatleri arasında TÜRKİYE Cumhuriyeti Anvers Başkonsolosu Metin ERGİN ile Büyükelçilik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali SANDAL’ın katılımı ile Hamme (Yunus Emre Camii Lokali) şehrinde bilgilendirme toplantılarında bulundular. Gerçekleştirilen konferansta, “Konsolosluk işleyişi ve bazı kanunlar ile Sosyal Güvenlik ve Türkiye’de Emeklilik Şartları” konularında aktarımlarda bulundular.

Dernek Başkanı İbrahim ORHAN, Hamme Yeşiller partisi Belediye Meclis üyeleri Mustafa TOKGÖZ ve Gülcan ÜNAN’da vatandaşların yaşadığı sorunları dile getirdi.

En çok yaşanan sıkıntılar arasında, Türkçe ve Türk Kültür Dersleri konularına Hamme’de izin verilmemesi, bedelli ve döviz ile askerlik yapma konuları ile iki ülke arasında otomatik bilgi paylaşımı konularını dile getirdi.

Anvers Başkonsolosu Metin ERGİN,” Özellikle Türkçe ve Türk Kültür Dersleri konusunda bölge hükumeti ile Türkiye arasında bir sıkıntı söz konusu. Bunu aşmak için çalışmalar yapılıyor. Ancak Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK)’da bu konuda gereken özveriyi göstermeleri gerektiğini dile getirerek” şunları ilave etti. “Belçika hükumeti ilgili kurumlarının “Başvuru yok ki derslik açalım” söylemlerinde bulunduğunu üzerine basarak ifade eden ERGİN “siz bu konuda okullara başvuru yapın ve bu tür başvuruların yapıldığını belgeleyerek bizlere bildirirseniz bizde izin verilmemesi konusunda gereğini yaparız” şeklinde konuştu.

Konferans sonra Gent UID şubesi tarafından Yemenli mağdurlar için yardım yemeği dağıtıldı.

Arkadaşları ile birlikte toplantıya katılan Belçika UID Başkanı Basir Hamarat’da bir selamlama konuşması yaparak, Yemen’e yapılan yardımlar hakkında vatandaşları bilgilendirdi ve kampanyaya katılmalarını istedi.

Hamme-2019 Ediz ALTINDİŞ