BelçikaHaberler

Belçika Hükümetinde Sallantı

Belçika’da milliyetçi Flaman partisi N-VA, koalisyon hükûmetinden çekildiğini duyurdu

Belçika’da koalisyon hükûmetinin büyük ortağı aşırı sağcı Flaman partisi N-VA, imzalanan göçmen paktı nedeniyle koalisyon hükûmetinden çekildiğini duyurdu.

Belçika’da 2014 yılında yapılan federal seçimlerden sonra 138 gün süren görüşmelerin ardından Charles Michel başkanlığında kurulan merkez sağ koalisyon hükûmeti, Valon bölgesinden Liberaller (MR),Flaman bölgesinden aşırı milliyetçi Yeni Flaman İttifakı (N-VA),Hristiyan Demokratlar (CD&V) ve Liberaller’in (Open Vld) partilerinden oluşuyor.

Parti lideri De Wever, “Eğer Başbakan Charles Michel göçmen paktını imzalarsa, bunun sonuçları olur. Umarım çekimser kalmayı tercih eder.” diyerek göçmen paktının imzalanması durumunda partisinin koalisyondan çekileceğini duyurmuştu.

Belçika’nın Flamanca yayın yapan VRT radyosuna konuşan N-VA’lı İçişleri Bakanı Jan Jambon, “Resmi olarak N-VA’lı bakanların istifasını sunduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Başbakan Charles Michel’in, Marakeş’te BM Göçmen Paktı’nı imzalaması durumunda dün koalisyondan çekileceklerini açıkladıklarını anımsatan Jambon, başbakanın bu konuda ısrarlı olması nedeniyle istifalarını sunduklarını söyledi.

N-VA’lı Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken da “İstifa mektubumu sundum” ifadesini kullandı.

Başbakan Michel ise hükûmetin dağılmayacağını belirterek N-VA’lı bakanların yerine koalisyon partilerinin üyelerinden atamalar yaparak kurumların devamını ve istikrarını sağlayacağını duyurdu.

Yerel basına göre, Başbakan Michel bugün Kral Philippe ile görüşerek bakanların istifası hakkında bilgi verecek.

Koalisyon hükûmetinin büyük ortağı N-VA’nın çekilmesinin ardından, Michel hükûmeti Valon bölgesinden Liberaller (MR), Hristiyan Demokratlar (CD&V) ve Liberallerden (Open Vld) oluşan azınlık hükûmetiyle yola devam edecek.

Belçika’da genel seçimlerin gelecek yıl mayısta gerçekleşmesi bekleniyor.

Hükûmet krizi

N-VA, hükûmetin BM Göçmen Paktı’nı imzalamasına başından beri karşı çıkmıştı. N-VA, ‘düzenli ve yasal’ göçü teşvik ederek insan kaçakçılığıyla mücadeleyi artırmayı öngören ve esasen bağlayıcılığı bulunmayan BM Göçmen Paktı’nın, Belçika’nın egemenliğini ihlal edeceği ve göçmenlere çok fazla hak tanıyacağını savunuyor.

Başkent Brüksel’de dün federal hükûmetin Bakanlar Kurulu, BM Göçmen Paktı’nı görüşmek için olağanüstü toplanmış, N-VA’lı bakanlar kurulu terk etmişti.

Bakanlar Kurulu’nun ardından basın toplantısı düzenleyen N-VA lideri Bart de Wever, Başbakan Michel’in göçmen paktını imzalaması durumunda koalisyondan çekileceklerini duyurmuştu.

Michel ise BM Göçmen Paktı ile ilgili 10-11 Aralık’ta Fas’ın Marakeş kentinde yapılacak hükûmetler arası konferansa katılacağını açıklamıştı.

09.12.2018 – Brüksel

Etiketler
İçeriğin tamamını oku
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı