Güncel Haberler

Kahramanmaraş'taki okul kantinlerinde Kovid-19 nedeniyle kartlı sisteme geçildi

KAHRAMANMARAŞ (AA) – Kahramanmaraş'ta, öğrencilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından korunması amacıyla okul kantinlerinde ödemelerin temassız gerçekleşmesi için kartlı sistem uygulaması getirildi.

Kahramanmaraş Bakkallar, Bayiler ve Şekerciler Odası ile Kahramanmaraş Sağlıklı Yaşam ve Kantinciler Esnaf Derneği iş birliğinde, kentteki öğrencilerin okul kantinlerindeki alışverişlerinde madeni veya kağıt paralarla temasının önlenmesi amacıyla proje hazırlandı.

Proje kapsamında para yüklenebilen ve ailelerin harcamaları takip edebileceği kart sistemi geliştirilerek, kantinlerde öğrencilerin alışverişlerini yapabilmeleri sağlanacak.

Kahramanmaraş Sağlıklı Yaşam ve Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı Abdülkadir Gülmez, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, sistemin salgınla mücadele sürecinde öğrenciler açısından daha sağlıklı olacağını söyledi.

– Aileler için de birçok avantajı bulunuyor

Ailelerin çocuklarının kantindeki harcamalarını kontrol edebileceğini de ifade eden Gülmez, okulların açılmasıyla öğrencilerin kantinlerdeki alışverişlerini para yerine kartla yapacağını aktardı.

Gülmez, ailelerin kartlara istedikleri miktarda para yükleyebilecekleri gibi günlük harcama limitini de belirleyebileceğine işaret ederek, "Kart sayesinde çocuklarının kantinde gün gün ne aldığını da aileler görebilecek. Velilerimizin gönülleri rahat olsun, bizler kantinci esnafı olarak her türlü tedbiri alıyoruz. Salgın öncesinde de bütün kantinci esnaflarımıza hijyen konusunda eğitimler görerek sertifika almıştı." dedi.

Kahramanmaraş Bakkallar, Bayiler ve Şekerciler Odası Başkanı Şeref Özsoy da ailelerin kartla alınmasını istediği ürünü de seçebileceğini belirterek, "Eğer çocuk ailesinin onay vermediği ürünü almaya çalışırsa sistem uyarı vererek, ürün çocuğa satılmayacak. Böylelikle kantinlerde para dönemini kaldıracağız ve her şey sistem üzerinde kayıtlı olarak yürüyecek. İlerleyen dönemde de yine geçmişe dönük harcamalar çıkartılabilecek." dedi.

Toplantıda, kentteki kantincilere kart sistemi ve kullanımına ilişkin bilgiler verildi.

Etiketler
İçeriğin tamamını oku

Editör

Aktif TV, bir Milletin televizyon kanalı sloganıyla yola çıkmış, AB Geneline "DİJİTAL KARASAL YAYINLAR" gerçekleştiren bir Türkçe televizyon kanalıdır.
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı