Uncategorized

Kategorisiz içerik (Özel Haber)

Hayat'ta, normalin dışında kalan dünyalar, ancak kategorisiz içerik olarak değerlendirilir.

Hayat’ta, normalin dışında kalan dünyalar, ancak kategorisiz içerik olarak değerlendirilir. Menfaatli bakışlar, zaman zaman açlıktan demirleri kemiren köpeklere çeviriyor insanı..

Neden sorgulanmaz ise, sonuca itibar etmemek eşek yüküdür.
Bir ülkeden bahsetiyoruz. Lakin, dikkatinizi çekmek istedik. Düşünün…

Bu Ülke’nin genelinde okuma yazma oranı yüksek bir seviyede, 2003 verilerine göre bu oran %83.8 düzeyindedir. Erkeklerde %89.6 olan okuma yazma oranı, kadınlarda %78.4 seviyesindedir. Eğitim giderleri için GSYİH’den 2001 ile 2005 yılları arasında ayrılan pay 1991 yılında ayrılan paydan daha düşük bir konumda gerçekleştirilmiştir. Üniversite eğitiminin de mümkün olduğu ülkede, 16 yaşına kadar devlet tarafından ücretsiz eğitim alınması sağlanan okullara gitme mecburiyeti bulunmaktadır.

Ülkenin büyük bir nüfusunun açlık sınırının altında bir yaşam sürdürdüğü Kongo Cumhuriyeti’nde, 2010 yılı verilerine göre GSYİH’nin sağlık giderlerine ayrılan pay %2,5 düzeyinde yer almıştır. 2013 verilerine göre ülke genelinde ortalama yaşam 55,6 düzeyinde gözlemlenmekte olup, bu oran erkeklerde 54.27, kadınlarda ise 56.96 seviyesinde… 

İlk olarak 15. yüzyılda Kongo nehri ağzından Portekiz gezginlerin ve tüccarların gelmesi ile Avrupalılar ile tanışmıştır. O dönem bu bölgede hakimiyet süren Ülke, Portekizli tüccarlar ile ticari faaliyetlerde bulunmuş.

1880’li yılların sonlarında Fransız hakimiyetin giren bölgede, İtalyan asıllı bir Fransız olan Pierre Savorgnan de Brazza (günümüzde Brazzaville onun adını taşımaktadır), Belçika kralı II. Léopold‘un gönderdiği temsilciler ile mücadele ederek Ülke’nin Havzası’nın Fransız hakimiyeti altına girmesi için uğraşta bulunmuştur. 15 Kasım 1884’ten 26 Şubat 1885 tarihleri arasında gerçekleştirilen Berlin Konferansı ile birlikte Avrupalı devletler günümüzde Demokratik Cumhuriyet olan bölgeyi II. Léopold’un özel mülkü olarak kabul ederek kullanımına vermişlerdir. Burada Fransa 5 Şubat 1885 tarihinde diğer Ülke katılımcıları ile sınır çizgileri konusunda anlaşmaya vararak bölgelerini belirginleştirmiştir. Buna ek olarak 1882 ile 1891 yılları arasında çeşitli dönemlerde Ülke ile Ubangi nehirlerinin batısında kalan bölgelerin yerel liderleri ile kendilerini koruma vaadleri ile yapılan anlaşmalarla söz konusu nehirler sınır olarak belirlenmiş.

1910 yılında günümüzde Cumhuriyet (o dönem Merkez Ülke), GabonOrta Afrika Cumhuriyeti ve Çad olan sömürge bölgelerini Fransız Ekvatoral Afrikası adı altında birleştiren Fransa, bölgenin başkentini de Brazzaville olarak belirlemiştir.

Ülke nehrinin aşağı kısımları gemi taşımacılığına uygun olmadığı için 1924 ile 1934 yılları arasında Brazzaville ile liman kenti Pointe-Noire arasında demiryolu bağlantısı sağlayan Fransa, bu şekilde bu bölgede faaliyetlerini devam ettirebilmiştir. 1940 yılında Fransa’nın yenilgisi ile sonuçlanan II.Dünya Savaşı neticesinde koloni yönetimi Charles de Gaulle önderliğinde oluşturulan Özgür Fransa hareketinin yanında yer almış, Brazzaville’de bu hareketin sözde başkenti olarak belirlenmiştir. Bölge 1945’ten bağımsızlığın elde edildiği yıla kadar Paris’teki ulusal mecliste Jean Félix-Tchicaya tarafından temsil edilmiştir.

28 Eylül 1958 yılında Fransız Ekvatoral Afrikası kolonisinin Fransa tarafında lav edilmesi ile birlikte oluşturulan dört farklı koloniden biri olan Merkez Ülke, 28 Kasım 1958 yılında yapılan isim değişikliği ile Cumhuriyet olarak adlandırılmış ve 15 Ağustos 1960 tarihinde de bağımsızlığına kavuşturulmuş.

Ee, bize ne bundan diyenler olacak.
Bugün, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusunda Ugandalı ayrılıkçı grubun saldırısında 4 sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi. Ordunun, ayrılıkçılara yönelik operasyonunda ise 7 asker hayatını kaybetti, 25 isyancı etkisiz hale getirildi. İnsan Hakları İzleme Örgütüne göre, ülkenin doğusunda 120’den fazla silahlı grup bulunuyor.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Ruanda, Uganda ve Burundi ile sınırı olan doğusu, 20 yıldır bölgede çokça bulunan altın, kobalt gibi zengin doğal kaynakların kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırı ve çatışmalarına sahne oluyor. Resmi kaynaklara göre, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 2017’den bu yana yaklaşık 2 milyon kişi, ülkenin farklı yerlerindeki şiddet olayları nedeniyle evlerini terk etti. Ekim 2014’ten bu yana Beni kentinde düzenlediği çok sayıda saldırıda 3 bine yakın sivili katletti. 

Etiketler
İçeriğin tamamını oku

Editör

Aktif TV, bir Milletin televizyon kanalı sloganıyla yola çıkmış, AB Geneline "DİJİTAL KARASAL YAYINLAR" gerçekleştiren bir Türkçe televizyon kanalıdır.
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı