Uncategorized

Netflix’te akıllara durgunluk veren Türkiye skandalı

Netflix’in Suriye’deki bir MOSSAD ajanını konu alan The SPY adlı dizisinin 4. bölümünde yer alan bir sahne, Türk izleyicilerin tepkisini çekti.

 

 

Söz konusu bölümde duvara asılı bir bölünmüş Türkiye haritası kullanıldı.​

 

 

BENZER BİR OLAY DAHA YAŞANMIŞTI

Öte yandan yine Netflix’te yayınlanan “13 Commandments” adlı dizinin ilk bölümünde de, Atatürk ve Erdoğan fotoğrafları kullanılarak, Türkler “barbar” ve “katil” olarak gösterilmişti.

RTÜK DENETİMİNE RAĞMEN

Türkiye’de internet ortamından yapılan radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetleri RTÜK kapsamına alınmıştı.

Ağustos başında yayımlanan ve kamuoyunda daha çok dijital dizi platformlarına denetim getiren kanunla birlikte internet üzerinden görüntülü haber yayınlayan kuruluşlara lisans alma zorunluluğu getirilmişti.

RTÜK Başkanı Şahin Netflix’in aralarında bulunduğu 600’den fazla kuruluşun lisans ve izin başvurusunda bulunduğunu açıklamıştı. Netflix ise konuyla ilgili olarak “Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Bu kanun ile birlikte Netflix’in de aralarından bulunduğu online dizi platformlarına RTÜK’ün uygun bulmadığı içerikleri kaldırma zorunluluğu getirilmişti.

Ancak Netflix şu an RTÜK denetiminde olmasına rağmen The SPY dizisinin 4. bölümünde yayınlanan bölünmüş Türkiye haritası denetimin düzeyi konusunda akıllarda soru işareti oluşturdu.

İçeriğin tamamını oku

Editör

Aktif TV, bir Milletin televizyon kanalı sloganıyla yola çıkmış, AB Geneline "DİJİTAL KARASAL YAYINLAR" gerçekleştiren bir Türkçe televizyon kanalıdır.
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı