Avrupa

Son dakika!!! Gösteri öncesi gözaltılar başladı

“Sarı Yelekliler”in bugün Fransa’nın başkenti Paris’te yapacağı gösteri öncesinde 317 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Fransa’nın yanı sıra bugün Belçika ve Hollanda’da da gösteriler düzenlenmesi bekleniyor.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, “Sarı Yelekliler”, başta Paris olmak üzere ülke genelinde akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto ediyor. Fransa’da başlayan bu gösteriler önce Belçika’ya ardından da Hollanda’ya da sıçramıştı.

Daha önceki günlerde yapılan gösterilerde olduğu gibi şiddet olayların tekrarlanmaması için Fransa yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Ülke genelinde 89 bin polis görevlendirildi. Paris’i ise 8 bin polis ile 12 zırhlı araç konumlandırıldı.

Eylemciler, Paris’in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi’ne gelmeye başladı. Polis, göstericilerin üst aramasını yaptıktan sonra caddeye girmesine izin veriyor.

“Sarı Yelekliler”in Paris’te düzenleyeceği gösterilerden önce 121 kişi ifadeleri alınmak üzere polis merkezlerine götürüldü, 32 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişilerin üst aramasında çekiç ve taş bulunduğu ifade edildi.

PARİS’TE HAYAT DURDU

Fransız yetkililer, geçen hafta düzenlenen protestolarda dükkanların yağmalanması, camların kırılması, araçların ve bazı binaların ateşe verilmesi gibi şiddet olaylarının tekrarlanmasından endişe duyuyor.

Bu nedenle Champs-Elysees Caddesi’nde mağaza ve restoranlar kepenkleri indirdi.

Gösteriler Paris’in kültür hayatını da etkilerken, Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler kapalı. Benzer şekilde Paris’in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar da iptal edildi.

Fransa 1. Futbol Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier arasında başkentte oynanması planlanan karşılaşma da ertelendi.

Paris’in sembollerinden Eyfel Kulesi de gösteriler nedeniyle ziyarete kapalı olacak. Geçen haftaki gösteriler sırasında zarar gören Zafer Takı da kapalı kalmaya devam edecek.

Paris’teki eylemler nedeniyle 30 civarında metro hattı durdurulurken, Champs-Elysees Bulvarı’nın çevresindeki birçok yol ve cadde trafiğe kapalı olacak.

 

Brüksel ve Hollanda için bilgiler gelmeye devam edecek.

 

08.12.2018 – Brüksel

Etiketler
İçeriğin tamamını oku
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı